Svet iza očiju

Da li možeš da zamisliš savršeni pejzaž? Da li u svojim mislima možeš da stvoriš predivni, idilični predeo u kome se nesaglediva, intenzivno zelena livada spaja sa krošnjama zanjihanih grana okolne šume, dok su nebrojene životinje uskovitlane u pokretu svuda unaokolo? Možda se tu negde proteže i uzani, krivudavi potok. Ima li ljudi, ili ipak oni nedostaju? I, ukoliko ih i nema, da li je moguće zamisliti i uspostaviti ovakav čarobni ambijent bez ljudskog mozga? Bez organa koji se u našim glavama razvija i evoluira milionima godina unazad. I da li znaš, u konačnom, šta je potrebno da bi ovakva slika nastala u tvojoj glavi?

Centar za promociju nauke te poziva da zajedno proučavamo samu srž ljudskog postojanja i imaginacije. Četvrto po redu izdanje programa koji spaja i sučeljava nauku i umetnost posvećeno je neuronaukama kao aktivnom i dinamičnom poligonu savremenih istraživanja. Manifestacija pod nazivom art+neuroscience donosi izložbe umetničkih radova, tematske edukativne sadržaje i bogat i raznovrstan prateći program. Tokom novembra i decembra 2019, ove aktivnosti će se realizovati na više lokacija u Beogradu, uključujući Galeriju nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti, Francuski institut, Kolegijum Hungarikum, Naučni klub Centra i umetničke fakultete.

Uz korišćenje naprednih tehnologija i autentičnih kreativnih postupaka, odabrani umetnici daju svoju viziju neuronauka i savremenih naučnih istraživanja i otkrića, ali i njihovog odnosa i uticaja na čoveka i društvo u celini. U pitanju su radovi koji se u znatnoj meri oslanjaju na kreativne, naučne i tehnološke postupke, poput metodoloških istraživanja, prilagođenih eksperimenata, namenskog programiranja i korišćenja različitih softvera i kodova. Posebnu vrednost ovogodišnjeg programa predstavlja činjenica da su sva predstavljena umetnička dela nastala kroz intenzivan dijalog, direktnu komunikaciju i zajednička istraživanja predstavnika obe stvaralačke strane.

U izlagačkim prostorima će biti prikazani radovi domaćih umetnika mlađe generacije, posvećeni specifičnim temama, oblastima i procesima unutar neuronaučnih istraživanja. Rad pobednice prve nacionalne AI Lab selekcije u Srbiji, Jasne Jovićević, premijerno će biti izveden u formi performansa. Umetničko-naučno istraživanje je razvijeno i realizovano kroz saradnju sa Laboratorijom za biomedicinsko inženjerstvo i tehnologije Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.

Manifestacija art+neuroscience je prva programska aktivnost Centra kao inicijalnog partnera projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Kreativna Evropa.

AUTOR: Dobrivoje Lale Erić

Related post

Grupa umetnika i istraživača sa Univerziteta u Talinu po drugi put dolazi u Beograd da bi nastavila rad na umetničkom...

Centar za digitalnu radoznalost Fakulteta za medije i komunikacije, u saradnji sa CultureHub-om iz Njujorka, poziva vas na trodnevni eksperimentalni...

Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i Institut za istraživanje i razvoj veštačke inteligencije Srbije organizuju Međunarodnu...

„Mislim da je jedan od naših najvećih problema u savremenom dobu to što ne možemo da definišemo te nove vrste...

EN