EkOtisak radionica „Zašto brza moda nije rešenje?“

U okviru projekta EkOtisak organizujemo još jednu radionicu, u četvrtak, 24. februara, sa početkom u 16 časova, u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu. Ovoga puta, razgovaramo o brzoj modi. 

U glavnom amfiteatru Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, u četvrtak, 24. februara, od 16 časova, održava se druga po redu radionica u okviru projekta EkOtisak. Na ovoj radionici biće reči o modnim navikama naših sugrađana, od čega se pravi odeća koju nosimo, i šta je to brza, a šta spora moda. 

Foto: Marko Risovic

Ovom prilikom, u Novi Sad stižu stručnjaci i aktivisti koji se iz različitih uglova bave temom održive tekstilne industrije i mode: dr Maja Radetić, redovna profesorka na Katedri za tekstilno inženjerstvo Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i Marija Radaković, modna novinarka, autorka i voditeljka podkasta u okviruf.fm platforme (Udruženje za održive inicijative). 

Foto: Marko Risovic

Uz njihovu podršku, tokom različitih modula radionice bavićemo se pitanjima kako modna i tekstilna industrija doprinose klimatskim promenama i koji su sve mogući pravci delovanja da bismo bili korak bliže održivoj modi. Prof. dr Maja Radetić govoriće o izazovima i istraživanjima u oblasti ekologije u tekstilne industrije, kao i o tekstilnom otpadu. U okviru radionice biće predstavljeni i rezultati onlajn ispitivanja na ovu temu, sprovedenog u okviru projekta EkOtisak. 

U poslednjem segmentu, kroz zajednički rad i moderiranje Marije Radaković, bavićemo se temama proizvodnje, potrošnje i izazova/rešenja u vezi sa brzom modom na individualnom i kolektivnom planu. Kroz ova tri različita modula, učesnici će biti u mogućnosti da diskutuju i zajednički razrađuju različite uloge i scenarije za akciju, kao pojedinci, ali i globalno.

Imajući u vidu makro i mikro plan delovanja, cilj nam je da svi zajedno sagledamo kakav dalekosežni uticaj na klimatske promene ima odeća koju nosimo i industrija koja je proizvodi, šta mi kao pojedinci možemo da uradimo i na koga treba vršiti pritisak da bi se nešto zaista promenilo. 

Radionica je otvorena za sve zainteresovane građane i stručnjake koji mogu da se priključe i učestvuju u interaktivnim sadržajima pripremljenim na ovu temu.

Related post

„Umetnost je može da na svoj specifičan estetski način obradi neke probleme ili potencijalne izazove i suoči javnost sa njima....

Evropska komisija je, u saradnji sa Ars elektronikom, zvanično pokrenula pozive za nagrade S+T+ARTS i S+T+ARTS Afrika 2025. Ove nagrade...

Prijave za prestižnu Prix Ars Electronica 2025 otvorene su do 5. marta 2025. godine. Takmičenje će obuhvatiti četiri kategorije, a...

Centar za promociju nauke, zajedno sa partnerima iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, sa zadovoljstvom najavljuje i poziva...

EN