SIMFONIJA TELA

Ova interaktivna instalacija je himera/avatar autora i refleksija nas samih jednih u drugima. Rad Body Symphony uz pomoć senzora osluškuje nas i naša tela, reflektuje informacije prikupljene o nama – on je naše „iskreno ogledalo“.

Ova instalacija je inspirisana autoimunim bolestima, lekom „Simponi“ i ljudima obolelih od autoimunih bolesti, za koje se kaže da su previše emotivni i previše empatični.

Instalacija uključuje set od 500 injekcija biološkog/imunoterapijskog leka „Simponi“. Uz pomoć softvera i senzora instalacija/avatar pokušava da nas „pročita“, da bude „empatična“, da „oseti“ kako se osećamo, šta nam se dešava u organizmu i kako to sve zvuči. Skulptura generiše audio-vizuelne odogovore, u ovom slučaju „Simponi“ simfoniju, odnosno Body symphony.

Biografija:

Milijana Komad, doktorand digitalnih umetnosti, pionir je u IT-ju i u inovacijama na polju digitalne umetnosti. Učestvovala je na brojnim takmičenjima i hakatonima iz IT tehnologija, gde je ostvarila značajne rezultate u zemlji i inostranstvu. Bavi se digitalnim dizajnom (veb-dizajnom, UI/UX dizajnom, 3D artom i animacijom, VR/AR/MR, specijalnim efektima za reklame i film, grafičkim i industrijskim dizajnom) i kreira multimedijalne radove. Glavna oblast koju proučava i čime se vodi njena filozofija se zasniva na transhumanizmu, a služi se simulacijom i simulakrumom. Izlagala je svoje radove u Rimu, Milanu, Ljubljani i Beogradu.

Saradnici na projektu: multimedijalna umetnica Lavoslava Benčić, magistar medijskih umetnosti i praksi; multimedijski koder: Boris Posavec, embedded software developer; 3D print/sken, foto, kostimograf, wearable dizajner: mr Miloš Momčilović, mr Nebojša Nišavić, mr Ivona Đorđević, mr Katarina Ivakić.

Veliko hvala:

Institutu za reumatologiju – Beograd, dr Valentini Štulić, kao i osoblju dnevne bolnice: Biljani Arsin, Ivani Nešić, Slobodanu Živkoviću, Filipu Mihajlovu, Sanji Vešović, Osoblju 4b i Osoblju biološke terapije.

Tehnička podrška: Milorad Boro, Bogdan Brković, Thomas Rauhut, Jovo Komad, Vuko Matović, Danilo Kuzman, Sonja Žarković

Related post

„Umetnost je može da na svoj specifičan estetski način obradi neke probleme ili potencijalne izazove i suoči javnost sa njima....

Evropska komisija je, u saradnji sa Ars elektronikom, zvanično pokrenula pozive za nagrade S+T+ARTS i S+T+ARTS Afrika 2025. Ove nagrade...

Prijave za prestižnu Prix Ars Electronica 2025 otvorene su do 5. marta 2025. godine. Takmičenje će obuhvatiti četiri kategorije, a...

Centar za promociju nauke, zajedno sa partnerima iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, sa zadovoljstvom najavljuje i poziva...

EN