U prirodi, školjke su detektori zagađivača; služe kao sićušni sistemi za filtriranje.
„Školjke“ su kolekcija kinetičkih zvučnih skulptura koje podatke sa senzora kvaliteta vode pretvaraju u zvukove i kretanje. Svaka „školjka“ je napravljena od reciklirane otpadne plastike i sadrži zvučnik. Mikrotonalni zvučni pejzaž koji se kontinuirano razvija pokreće školjku na suptilno otvaranje i zatvaranje, poput onog u realnom svetu. Očitavanja u realnom vremenu sa industrijskog standardnog senzora čistoće vode postavljenog u reku, jezero ili more gradova u kojima je umetničko delo predstavljeno, čine osnovu za muziku koja se generiše kroz proces koji se stalno menja na osnovu nivoa kvaliteta vode.
„Školjke“ pozivaju publiku da uoči veze između medijske umetnosti, sonifikacije podataka i održivosti životne sredine.
„Školjke“ su projekat koji je osmislio i producirao Marko Baroti.
Razvoj softvera: Pim Borel.
Posebna zahvalnost Andersu Elinu, Marku Kanevaćiju, Jeni Jang, Štefanu Diceltu, Karstenu Rajtu, Danijelu Branetu i Markusu Visteu na savetima i podršci.
„Školjke“ su razvijene u VRO Art Centru u okviru EMARE
Sufinansiranje Kreativna Evropa, C-Takt, Oerol Festival i Transnatural
Marko Baroti je medijski umetnik iz Berlina. Njegov rad je vođen željom da izmisli umetnički jezik u kome se fiktivna postfuturistička era izražava kroz kinetičke zvučne intervencije u prirodnim i urbanim sredinama. Njegove instalacije spajaju audio tehnologiju, potrošačke objekte i otpad u pokretne skulpture koje u potpunosti pokreće zvuk. Primarni fokus njegovog rada je stvaranje „tehnološkog ekosistema“ koji se poigrava sličnostima sa životinjama i biljkama. Ova umetnička dela služe kao metafora za antropogeni uticaj na planetu i imaju za cilj da osveste ljude o ekološkim i društvenim pitanjima.
Podržano od strane Evropske platforme za medijsku umetnost (EMAP) koju sufinansira Evropska unija