Woodiana.todayje eksperimentalna onlajn služba za predviđanje, razvijena kako bi spasila budućnost Dunava putem spekulativne fabulacije. Vodi je Woodiana, slatkovodna školjka vrste Sinanodonta woodiana(I. Lea, 1834), uvedena iz Kine, a kojoj danas pomaže internacionalni tim umetnika i naučnika.
Woodiana.todayizveštava o trenutnom i predstojećem statusu Antropocena i skicira više spekulativnih budućnosti dunavskog regiona. Woodiana.todayraspolaže sa pregršt naučnih podataka o vodi, ali ih interpretira kroz dijalog sa ostalim posrednicima: ekonomijom, politikom, umetnošću, teorijom, AI tehnologijom, istorijom, spekulativnom fikcijom i ulogom koju je Dunav igrao u različitim kulturama kao totemski, spirtualni, vojni i ekološki standard. Ali da bismo zaista razumeli kako Woodiana.today pravi prognoze, moramo da uđemo u njen svet, moramo da uronimo u reku, tražimo njene putanje i konsultujemo slatkovodne biologe, ekologe i naučnike koji se bave podacima.
The Danube Transformation Agency for Agency (DTAFA)je fiktivna, ekološka društveno-umetnička organizacija, koja nudi usluge i posredništvo između vrsta ili, preciznije, nove puteve za nove imaginarijume dunavskog ekosistema. Kombinuje vizuelnu umetnost, dizajn, nauku i zalaganje za budućnost Dunava. Čine je Aleksandra Fruhstorfer (AU) (http://www.alexandrafruhstorfer.com/), Lena Violeta Leitner (AU) (https://lenaviolettaleitner.com), Ege Kekel (AU/TR) (https://egekokel.com/), Solmaz Farhang (UK/IR/AU) (http://solmazfarhang.com/) i Andrea Palašti (RS) (https://andreapalasti.com/). Finansirana je kroz program Angewandte Programm für inter- und transdisziplinäre Projekte in Kunst und Forschung (INTRA)Vienna, Austria.
Vođa projekta i specijalni savetnik: Bernd Kraftner (AU).
Jovana Pešić, master hemičar, je istraživačica na Katedri za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, Srbija. Njeno istraživanje je usmereno na pronalaženje tehnika remedijacije životne sredine i bazira se na savremenim tehnikama ekstrakcije teških metala iz vode primenom jonskih tečnosti. Članica je ekološkog udruženja Zeleni Sad i Srpskog hemijskog društva.
Sanja Anđelković je audio-vizuelna umetnica iz Novog Sada. Bavi se tekstualnim istraživanjima u domenu dokumentarnih praksi gde razmatra njenu poziciju unutar sistema rodnih, političkih, društvenih uloga ili traumatičnih trenutaka lične biografije. U takvom okviru istražuje i kako se ideja Doma menjala unutar istorijskog, geografskog, društvenog, ali i ekološkog konteksta.
Saradnici na projektu:
dr Maja Raković i dr Stoimir Kolarević, Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda, Univerzitet u Beogradu, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Elen Maslija-Gilkarov i Adam Kovač, ICPDR, Beč, Austrija
dr Sanja Bijelović, Institut za javno zdravlje Vojvodine, Medicinski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Srbija
Gradska uprava za zaštitu životne sredine, Novi Sad, Srbija
Aljoša Tanasković, Gradski zavod za javno zdravlje, Beograd
Luka Vujičić, analitičar podataka
Luka Lopičić i Vanja Novaković, razvoj aplikacije i veb dizajn