Razotkrivena priroda ili Priče o biljkama i radnicima

Razotkrivena priroda ili Priče o biljkama i radnicima je tekući umetničko-kustoski hibridni projekat zasnovan na istraživanju problema (kulturnog / kultivišućeg) rada i autorovoj intimnoj fascinaciji florom (biljkama koje održava i o kojima brine).

Osnovni fokus projekta je preispitivanje pozicije radnika u odnosu na biljke koje ih okružuju i uvid u to šta može da proizađe iz ove neuobičajene interakcije; možda samo mogućnost stvaranja utopije, mira i kontemplacije, ili pak izgradnja različitih ideoloških i društvenih modela koji se odnose na imaginarne koncepte ne-rada i post-rada koji istovremeno preispituju kapitalističke grehe poput lenjosti i slobodnog vremena.

Projekat je osmišljen 2018. godine za potrebe dvomesečne rezidencije Q21 u Beču i predstavljen u obliku jednočasovnog predavanja i performansa na engleskom jeziku u javnom prostoru Botaničke bašte Belvedere. Petnaestominutna verzija Razotkrivene prirode ili Priče o biljkama i radnicima takođe je predstavljena i nagrađena na 91. Prolećnoj izložbi ULUS-a u Beogradu. Do sada je Bjeličić predstavio ovaj projekat u Berlinu, Beogradu, Podgorici i Skoplju.

Novi video esej odaje počast Arboretumu Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, instituciji koja je 2021. godine uključila ovaj rad u svoju kolekciju.

Biografija:
Vladimir Bjeličić (1983, Beograd) aktivan je na nezavisnoj kustoskoj i umetničkoj sceni. Njegov rad je zasnovan na predstavljanju telesnosti u digitalnoj eri, prevođenju kustoske prakse kroz performans i kontinuiranoj artikulaciji ideja kolektivnosti i ravnopravne (pre)raspodele zajedničkih dobara u kontekstu komunikacije između vrsta (čovek i mašina / čovek i biljka). Bjeličić je jedan od osnivača post-kustoske formacije Vokalno-kustoski sindrom i dreg kolektiva Efemerne konfesije.

Saradnici:
Kamera: Irena Canić
Montaža: Andrej Ostroški
Dizajn zvuka: Marija Balubdžić
Produkciju ovog videa podržala je Stanica – Servis za savremeni ples

Related post

Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i Institut za istraživanje i razvoj veštačke inteligencije Srbije organizuju Međunarodnu...

„Mislim da je jedan od naših najvećih problema u savremenom dobu to što ne možemo da definišemo te nove vrste...

„Nasuprot današnjem vremenu koje nas, kako simbolički tako i fizički, guši, pritiska nam grudi, otežava nam govor i disanje, majčina...

Centar za promociju nauke je početkom oktobra predstavio projekat EUropean Digital Deal, program art+science i svoje produkcije na Festivalu STF...

SR