O projektu
Evropa se, kao zajedničko prirodno okruženje, suočava sa velikim ekološkim izazovima. Prostor bivše Jugoslavije, jedno od mesta posebno izloženih zagađenosti, postaje ključna tačka pozitivne promene kojoj projekat želi da doprinese. U saradnji sa partnerima iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske, uključivanjem šire stručne, umetničke i aktivističke zajednice, želimo da istražimo pitanja zaštite životne sredine. Zagovaranjem održivog razvoja, kroz postavljanje participativnih bio-art instalacija, Bio Awaking želi da razvije svest o snazi koju umetnost u procesima održivosti može imati.
Specifični ciljevi projekta uključuju razvoj mreže bio-umetnika širom Evrope, jačanje kapaciteta evropskih umetnika u korišćenju bio-materijala, kreiranje bio-art instalacija korišćenjem uzoraka iz životne sredine. Pored toga, specifičan fokus projekta biće na uključivanju donosilaca odluka u sve faze procesa, stvaranje publike bio-arta, koja podržava očuvanje životne sredine, kao i negovanje kulturne, umetničke i obrazovne saradnje u suočavanju s ekološkim izazovima u Evropi i na Balkanu.
Bio art Forum e-publication
Bio Art Forum Program
Vesti
- Bio Awaking u Novom Sadu: Izložbe, radionice i Mobilna laboratorija na Kaleidoskopu kultureU okviru festivala Kaleidoskop Kulture, koji se od 20. septembra do 5. oktobra održava u Novom Sadu, nastaviće se aktivnosti projekta Bio Awaking. Tokom trajanja manifestacije, publika će imati priliku da se, kroz različite formate događaja, upozna sa mogućim preplitanjima… Read more: Bio Awaking u Novom Sadu: Izložbe, radionice i Mobilna laboratorija na Kaleidoskopu kulture
- Intervju: Jurij Krpan – Mesto simbioze umetnosti i biotehnologije„Trudimo se da sledimo paradigmu biokompjutinga, koja bi trebalo da nam pomogne da shvatimo kako možemo da upotrebimo biološke procese u informacionim tehnologijama.“ Razgovarao: Đorđe Petrović Foto: Elvira Kakusi Sredinom maja, u Novom Sadu, Centar za promociju nauke i Udruženje… Read more: Intervju: Jurij Krpan – Mesto simbioze umetnosti i biotehnologije
- BioAwaking istražuje napredne laboratorijske prakseUčesnici projekta BioAwaking iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, posetili su Institut Kersnikova od 26. do 28. juna, kako bi istražili uspostavljene proizvodne platforme i funkcije njihovih laboratorija kroz prikaz različitih aktivnosti Instituta i razgovor o izazovima s kojima… Read more: BioAwaking istražuje napredne laboratorijske prakse
- Prijavi se na „Uradi sam“ bio-art radionicuU okviru projekta BioAwaking, biće organizovana prva onlajn radionica posvećena izučavanju jedne od najzanimljivijih vrsta umetnosti. Zamišljena kroz „uradi sam“ koncept, radionica želi da podstakne učesnike na istraživanje nepreglednog polja bio-arta, kroz nekoliko sesija tokom vikenda 1. i 2. juna.… Read more: Prijavi se na „Uradi sam“ bio-art radionicu
- Bio Awaking vas poziva u Institut Kersnikova u LjubljaniProjekat Bio Awaking želi da pomogne u razvoju mreže bio-umetnika širom Evrope i podstakne kreiranje bio-art instalacija korišćenjem uzoraka iz životne sredine Konzorcijum ovog projekta poziva pojedince i grupe iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije da se prijave… Read more: Bio Awaking vas poziva u Institut Kersnikova u Ljubljani
Aktivnosti
Glavne aktivnosti projekta su Bio Art Forum, dve „uradi sam“ onlajn bio-art radionice, dve studijske posete Sloveniji i Hrvatskoj, mobilni laboratorijski naučno-umetnički program i dve bio-art izložbe na festivalima u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Bio Art Forum (16-18. maj 2024) u Novom Sadu želi da podstakne dijalog o izazovima i perspektivama bio-arta, razvijajući interdisciplinarnu saradnju, inovativnu primenu bio-tehnologija kroz stručne razgovore, interaktivne radionice i diskusije tokom tri konferencijska dana.
Dve „uradi sam“ onlajn bio-art radionice (maj 2024. i januar 2025) nude učesnicima praktično iskustvo u neinstitucionalnoj nauci, a vodi ih tim Univerzalnog istraživačkog instituta. Radionice imaju za cilj da inspirišu učesnike da naprave sopstvene kućne laboratorije, podstičući kulturu stvaranja znanja i razvijanja ekološki odgovornih veština širom partnerskih zemalja.
Projekat Bio Awaking će organizovati studijske posete (jun 2024. i mart 2025) Institutu Kersnikova iz Ljubljane, Slovenija, i Univerzalnom istraživačkom institutu u Dubrovniku, Hrvatska, nudeći učesnicima impresivno iskustvo u bio-umetnosti i održivosti, fokusiranjem na procese u vezi sa analizom, kultivisanjem i upotrebom bio-materijala koji se koriste u produkciji umetničkih projekata i instalacija. Učesnici će moći da se prijave na studijske posete kroz otvoreni poziv, pri čemu će se prioritet davati kandidatima, odnosno kandidatkinjama koji se bave ekološkom održivošću i bio-materijalima.
Radionice Mobilne laboratorije (septembar 2024. i jun 2025) pružiće priliku učesnicima da učestvuju u savremenoj umetničkoj praksi koja uključuje bio-materijale i žive organizme. Predvođene iskusnim bio-tehnolozima i naučnicima, radionice će pružiti praktično iskustvo u radu sa bio-medijima, omogućavajući uvid u laboratorijske protokole, kroz otkrivanje zanimljive i praktične strane nauke.
Izložbe na festivalima predstavljaju jednu od najvažnijih tačaka projekta Bio Awaking. Bio-art umetnička dela, nastala u okviru projekta, biće prikazana na festivalu Kaleidoskop u Novom Sadu, Srbija, u revitalizovanoj industrijskoj četvrti, tokom septembra 2024. godine, i na Pecka Outdoor Festivalu u Bosni i Hercegovini, u julu 2025. godine. Glavni fokus ove aktivnosti biće radionice na otvorenom na temu prirode, dopunjene različitim kulturnim događajima, kako bi se privukla široka publika. Prikazom značajnih bioloških umetničkih dela i pokazivanjem njihovog uticaja na životnu sredinu radiće se na dodatnom angažovanju publike i šire javnosti, s ciljem razvijanja svesti o međusobnom uticaju koji umetnost i životna sredina imaju jedna na drugu.
Inicijativa One Tree(s) (septembar 2025), planirana kao poslednji korak projekta, simbolizuje ekološko buđenje, sadnjom kloniranih semena ugroženih vrsta sa Zapadnog Balkana, u svim zemljama uključenim u projekat. Ovaj čin postavlja temelj za buduće programe razmene i zajednički angažman u očuvanju prirode i zaštiti životne sredine.
Razvijanje bio-art prakse na Zapadnom Balkanu
Na Zapadnom Balkanu je ovaj problem posebno evidentan. Tokom protekle dve decenije region se suočava sa neskladom između povećanja nivoa zagađenja i potrebe za poboljšanim upravljanjem životnom sredinom. Uprkos tome što se može pohvaliti bogatim biodiverzitetom, Zapadni Balkan doživljava masovno uništavanje staništa, kontaminaciju podzemnih voda, eroziju tla i zagađenje vazduha, usled industrijskih aktivnosti i neadekvatnih praksi upravljanja otpadom. Loše ekološke prakse povećavaju potrebu za usaglašenim delovanjem da bi se ublažila ekološka degradacija i promovisao održivi razvoj.
Projekat Bio Awaking nastaje u globalnom pejzažu koji se brzo razvija i u kome tradicionalne predstave o napretku, pokrenute razvojem nauke i tehnologije, posustaju pred ekološkim krizama. Kako se klimatske promene intenziviraju, a biodiverzitet smanjuje, postaje očigledno da je promena paradigme neophodna – ona koja koristi interdisciplinarnu saradnju i kritičko razmišljanje kako bi se preosmislila uloga nauke i tehnologije u očuvanju budućnosti naše planete.
Projekat Bio Awaking adresira ove izazove kroz dinamično spajanje umetnosti, nauke i javnog angažovanja. Korišćenjem transformativnog potencijala bio-arta, projekat teži da podstakne dijalog i akciju oko hitnih pitanja životne sredine, osnažujući zajednice da se zalažu za promene. Crpeći inspiraciju iz inicijativa kao što su Evropski zeleni dogovor i Novi evropski Bauhaus, Bio Awaking nastoji da katalizuje kulturni pomak ka održivosti životne sredine, pozicionirajući umetnost i humanističke nauke kao pokretače društvene transformacije.
Jedan od osnovnih ciljeva projekta je demokratizacija bio-art praksi, čineći ih dostupnim lokalnim organizacijama i podstičući saradnju između umetnika i naučnih istraživača. Bio Awaking nastoji da promoviše inovacije u kulturnim i kreativnim sektorima, kroz međunarodnu razmenu i inicijative za izgradnju kapaciteta. Uspostavljanjem dugoročnih rezidencijalnih programa i zalaganjem za osnivanje bio-art laboratorija u Srbiji i Bosni i Hercegovini, projekat teži i da stvori održiv ekosistem umetničkih inovacija kroz zaštitu životne sredine.
Partneri
Udruženje građana Reaktor ujedinilo je kulturne menadžere i umetnike koji se bave savremenim društvenim pitanjima koristeći se umetničkim i eksperimentalnim praksama. Trenutni fokus Reaktora je na saradnji sa različitim umetnicima, istraživanjem novih oblika umetničkog izražavanja, posebno u biološkim i etičkim praksama. Tokom 2022. realizovali su projekat Biofabrika, podržan od strane Evropske prestonice kulture – Novi Sad 2022, koji je promovisao bioart kroz eksperimentisanje sa SKOBI biorazgradivim materijalom (simbiotskom kulturom bakterije i kvasca). Glavna namena ovog materijala je da ponudi alternativno rešenje u cilju očuvanja životne sredine, da, na primer, zameni plastiku, koja je najveći zagađivač planete, ali je otkriven i njegov veliki potencijal u zameni tekstila.
Institut Kersnikova je kulturno-obrazovna organizacija i produkcijska platforma za umetnike i projekte koji se susreću na tromeđi umetnosti, nauke i tehnologije. Uz razvoj i izlaganje umetničkih dela u Galeriji Kapelica, organizacija ima obiman program edukativnih aktivnosti, koje delom podržava kroz mrežu vlažnih i mehatroničkih laboratorija. Institut Kersnikova poseduje višedecenijsko iskustvo rada sa umetnicima na novim projektima koji uključuju žive sisteme, biotehnologije i nedavni fokus na veštačku inteligenciju, ali i nove načine peer2peer, „uradi sam“, otvorenog koda i praktičnog učenja u okviru obrazovnih aktivnosti. Platforma se proširila saradnjom sa stručnjacima, institutima i privrednim sektorom, koji su integrisani u kreativne procese Instituta.
Univerzalni istraživački institut (UR Institut), hrvatska nevladina think tank organizacija, pioniri interdisciplinarnih primenjenih naučnih istraživanja i projekata, koji se zalažu za STEAM (nauka, tehnologija, inženjerstvo, umetnost i matematika) u održivom razvoju. UR Institut posvećen je podsticanju društvenog i kulturnog napretka, sa posebnim fokusom na istraživanje, inovacije, STEAM obrazovanje, produkciju u kulturi i međusektorsku saradnju. Oblasti istraživanja obuhvataju biotehnologiju, ekološki inženjering, kibernetiku, eksperimentalnu elektroniku, bioelektroniku/biorobotiku i umetnost u vezi sa naukom, naglašavajući participativno istraživanje i društveno korisne inovacije. UR Institut je šampion DIY (uradi sam) i DIWO (uradi u saradnji sa drugima) kulture, slobode znanja i naučnog istraživanja.
Centar za promociju nauke (CPN), javna ustanova iz Beograda, Srbija, osnovana je 2010. godine u cilju promocije i komunikacije nauke, tehnologije i inovacija. CPN sarađuje sa istraživačkim i obrazovnim institucijama na svim nivoima u Srbiji i svetu. Blisko sarađuje sa resornim ministarstvima, medijima, privatnim sektorom i civilnim društvom. Cilj CPN-a je da utiče i prilagodi opšte istraživačke agende kako bi odražavali potrebe društva. Metodologije građanskih naučnih istraživanja i zajedničkog stvaralaštva, umetnička i naučna saradnja i različiti obrazovni programi koji su u osnovi STEAM koncepta su instrumentalni i vodeći pristupi u radu CPN-a.
Greenways, neprofitno udruženje iz Bosne i Hercegovine, pokreće društvene, ekonomske i ekološke inovacije usmerene na održivi razvoj. Vizija udruženja je osnaživanje zajednice u vođenju prosperitetnih života, vodeći računa o očuvanju postojećeg ekosistema. Greenways neguje posvećenost zajednice i inicijative zasnovane na vrednostima, oslanjajući se na raznovrsnu ekspertizu u agrobiznisu, razvoju politike, zagovaranju očuvanja životne sredine i prikupljanju sredstava. Sa velikim iskustvom u upravljanju međunarodnim projektima, uključujući EU IPA Cross-border i Erazmus+, teži uticajnim, dobro vođenim intervencijama koje stvaraju ekonomsku, ekološku i društvenu vrednost.
Podrška
Program Evropske unije Kreativna Evropa podržava aktivnosti koje razvijaju kulturnu raznolikost i odgovaraju potrebama i izazovima kulturnog i kreativnog sektora. Glavni ciljevi programa su da štiti konkurentnost i ekonomski potencijal kulturnog i kreativnog sektora, posebno audio-vizuelnog sektora. Novi pristup programa će doprineti oporavku ovih sektora, podržavajući njihove napore da postanu inkluzivniji, digitalniji i održiviji u okruženju.
Projekat je sufinansiran od strane programa Evropske unije Kreativna Evropa u okviru ugovora o grantu br. 10112849. Izneti stavovi i mišljenja doneti su od strane autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije ili Evropske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Evropska unija ni organ koji dodeljuje sredstva ne mogu se smatrati odgovornim za njih.