Izložba „Svetlost i snaga industrijskog nasleđa“ u Muzeju nauke i tehnike

U Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, 22. maja u 19 časova, biće svečano otvorena izložba Svetlost i snaga industrijskog nasleđa,koja kroz pet savremenih umetničko-naučnih projekata istražuje i preispituje značaj i potencijal industrijskog nasleđa kroz primer nekadašnje beogradske termoelektrane „Snaga i svetlost“.

Ova termoelektrana, smeštena na desnoj obali Dunava, započela je sa radom 1932. godine i odigrala je značajnu ulogu u procesu elektrifikacije, odnosno modernizacije i razvoja Beograda. Nakon gašenja, 1969. godine, njen prostor ostao je neaktivan i bez jasne namene, sve do danas. Izložba predstavlja umetničke intervencije koje oživljavaju sećanje na ovaj industrijski kompleks, preispitujući njegovu istoriju, simboliku i mogućnosti buduće upotrebe.

Antrfile: Ulaz na otvaranje izložbe i prateće događaje je slobodan.

Publika će do 29. juna imati prilike da u Muzeju nauke i tehnike pogleda sledeće radove:

  • Svetlosni tok – Predrag Terzić
  • Energija prošlosti, vizija budućnosti – Sanjin Ćorović
  • Za Snagu i svetlost kratka istorija budućnosti – Marko Vesić, Zorana Milićević, Irena Pavlović
  • Otisak „Snaga i svetlost“ – Davor Ereš, Marko Paunović, Mladen Lazarević, Ivan Šuletić
  • Iluminacija [BGD-25] – Sz. Berlin ± Panic (Aleksej Monro, Nik Panik)

Kroz različite medije – zvuk, svetlo, pokret, film, digitalnu manipulaciju, biološki materijal i interaktivne forme, izloženi radovi istražuju na koji način umetnost može tehnološki inovativnim sredstvima da oživi napušteni prostor nekadašnje termoelektrane. U središtu umetničkih promišljanja nalazi se odnos između materijalnog nasleđa, prirode i životne sredine, i savremenih tehnologija, kao i pitanje kako se industrijski pejzaž može prevesti u novu sferu značenja kroz senzorne, vizuelne i auditivne doživljaje.

Umetnički radovi oživljavaju zgradu i prostor termoelektrane kao hibridni okvir u kome se ukrštaju industrijska arheologija i savremena umetnička praksa. Mesto koje je nekada proizvodilo energiju a potom decenijama bilo prepušteno zaboravu i propadanju, preobraženo je u prostor kontemplacije — o trajanju, nestajanju i mogućnostima novih početaka.

Izložba se organizuje u okviru međunarodnog projekta FASIH – Future Art Science Industrial Heritage, koji ima za cilj razumevanje, očuvanje i dokumentovanje industrijskog nasleđa u regionu. Pored beogradske postavke, u okviru istog projekta biće realizovane još dve izložbe: u Delavskom domu u Trbovlju (Slovenija), 22. maja, i u Vijećnici Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci (Hrvatska), 10. juna. Fokus izložbi u Trbovlju i Rijeci usmeren je na dva značajna industrijska objekta: termoelektranu u Trbovlju i nekadašnju fabriku papira Hartera u Rijeci — prostore koji, kao simboli nekadašnjeg industrijskog razvoja, danas dobijaju novi život kroz umetnost.

Završna konferencija projekta FASIH

Kruna projekta biće finalna konferencija Industrijsko nasleđe kroz art&science naočare,koja će se održati 13. juna 2025. godine na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Okupljanje istraživača, umetnika, eksperata različitih profila i drugih aktera biće prilika za razmenu iskustava, prezentaciju projektne metodologije i rezultata, kao i postavljanje temelja za nove saradnje u oblasti očuvanja industrijskog nasleđa. Ulaz na konferenciju je besplatan, uz obaveznu registraciju koja je otvorena do 31. maja 2025. preko ovog linka. Detaljan program konferencije dostupan je na sledećem linku.

Projekat FASIH – Future Art Science Industrial Heritage, koji je započeo u februaru 2023. godine, podržan je kroz Program Kreativna Evropa Evropske unije. Projekat vodi Centar za promociju nauke, a partneri su Muzej nauke i tehnike iz Beograda, Delavski dom iz Trbovlja, Sveučilište u Rijeci, Akademija primijenjenih umjetnosti Rijeka i Prirodoslovni muzej Rijeka.

Related post

Tokom maja i juna 2025. godine, tri grada – Beograd, Rijeka i Trbovlje – postaju domaćini izložbi koje na savremen...

„Hartera je živi organizam u kojem se segmenti ljudskog djelovanja i djelovanja prirode međusobno prepliću, stvarajući jedistveni oblik društva u...

Industrijsko nasleđe kroz art&science naočare Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci13.06.2025. Konferencija Industrijsko nasleđe kroz art&science naočare predstavlja jednodnevni događaj koji...

„Termocentrala ’Snaga i svetlost’ je za mene prostor tišine koji nosi tragove nekadašnje industrijske moći, ali i primer mesta koje,...

EN