Međunarodna konferencija i forum EMERGE 2024: Etika uspostavljanja veštačke inteligencije, održana od 11. do 13. decembra u Beogradu, okupila je naučnike, istraživače i stručnjake iz celog sveta kako bi razmotrili etičke, društvene i kulturne aspekte razvoja veštačke inteligencije (AI).
Glavna tema ovogodišnje konferencije bila je etičko uspostavljanje veštačke inteligencije u skladu sa ljudskim vrednostima i interesima. Učesnici su kroz predavanja, panele i radionice razmatrali kako nove tehnologije oblikuju društvo, kao i koje smernice i politike mogu doprineti odgovornom razvoju i primeni AI sistema.
Jedno od istaknutih predavanja na konferenciji bilo je plenarno izlaganje umetnice i filozofkinje Džoane Zilinske pod nazivom After AI Art. Da bismo razumeli potencijal veštačke inteligencije u kreativnim poljima, ne smemo se ograničiti samo na estetsku dimenziju. Umesto toga, potrebno je sagledati ulogu i položaj čoveka u savremenom tehničkom okruženju – uključujući povezane izazove ljudskog rada, robotizacije i, na kraju, opstanka. U svom izlaganju Zilinska je naglasila ulogu umetnosti u pružanju kritičkog pogleda na svet i slojevitijem razumevanju savremenih tehnoloških promena. Kroz primere umetničkih radova koji koriste AI, Zilinska je pokazala kako algoritmi ne samo da služe kao alati već i omogućavaju otvaranje novih estetskih i društvenih pitanja. Predavanje je osvetlilo i pitanja autorstva, kreativnosti i tehnoloških uticaja na umetničke procese, podstičući publiku na promišljanje o budućnosti umetnosti u svetu kojim dominira tehnologija.
U okviru trećeg dana konferencije, na forumu održanom u prostoru „Miljenko Dereta“ na Dorćolu, Centar za promociju nauke predstavio je svoj program art+science. Petar Laušević i Bojan Kenig iz Centra govorili su o povezanosti ovog programa sa misijom Centra, kao i o modelima podrške i razvoja interdisciplinarne saradnje između umetnika, naučnika i stručnjaka različitih tehnoloških disciplina.
Kroz primere projekata koji se bave veštačkom inteligencijom predstavili su različite formate korišćene za povezivanje nauke i umetnosti sa širom javnošću. Diskusija je naglasila značaj inovativnih pristupa u približavanju savremenih naučnih tema građanima svih uzrasta, različitih profila i nivoa obrazovanja. Poseban fokus stavljen je na interaktivne formate kao što su otvorene diskusije sa autorima radova i stručnjacima, koje su potakle dijalog o etici i društvenom uticaju veštačke inteligencije. Edukativni aspekt svih programa Centra za promociju nauke, uključujući i art+science program, istaknut je kao ključan za razvoj kritičkog mišljenja i razumevanja savremenih naučnih i tehnoloških tema. Kroz kreativne i interaktivne formate, Centar nastoji da inspiriše različite ciljne grupe na istraživanje, učenje i aktivno učestvovanje u dijalogu o naučno-tehnološkim izazovima današnjice.