Vodimo vas kroz program ovogodišnjeg art+science festivala

Deveto izdanje art+science festivala Centra za promociju nauke održaće se od 25. septembra do 31. oktobra u Botaničkoj bašti „Jevremovac“. Tematski usredsređen na uticaj čoveka i tehnologije na prirodu i biodiverzitet, ovogodišnji program istražuje njihovu međusobnu dinamiku, odnose i posledice.

Izložba Preplitanja otvara vrata 25. septembra u 18 časova, donoseći suptilne dijaloge između digitalnog, analognog i organskog sveta. Uz raznovrsne prateće sadržaje, poput edukativnih radionica, predavanja, razgovora, performansa i vođenih tura, art+science program nudi petonedeljno istraživanje Bašte i izloženih radova.

Preplitanja vas pozivaju da kroz različita interaktivna iskustva istražite lepotu i složenost prirodnih mreža, osetite međuzavisnost živih sistema i promislite o našoj ulozi u stvaranju harmoničnijeg suživota između prirode i tehnologije. Festival će biti otvoren jedinstvenim horskim performansom Sanje Anđelković pod nazivom Pogledaj u! Ja nisam krošnja – ja sam glasnik, koji će uneti dašak reinterprerirane tradicije i nasleđa u nenarušeno okruženje Bašte.

Na izložbi se premijerno predstavljaju tri interdisciplinarna projekta nastala u produkciji Centra za promociju naukе. Bašta zvuka autora Marije Stojnić i Jakova Munižabe, predstavlja kolekciju zvučnih i audiovizuelnih instalacija koje povezuju radiofoniju i botaniku, istražujući odnose između ljudi, biljaka, životinja i mašina. Centralni rad, Zvukožbun, interaktivna je igra koja reinterpretira zvučni prostor Bašte stvarajući kolektivni zvučni portret njenih stanovnika. Aleja Radija predstavlja slobodnu interpretaciju prirode u delima ars-akustike, inspirisanim jubilejima Bašte i Radio Beograda. Audio-vizuelne instalacije Slušajuće oko i Mislim da sam Jupiter istražuju koncepte prostora i izolacije u kontekstu biljaka i tehnologije.

Slepi putnici su interaktivna instalacija site-specific karaktera, koju je stvorila novosadska bio-art umetnica Adrien Ujhazi. Ovaj projekat arhivira biološke podatke o 26 vrsta biljaka u stakleniku Botaničke bašte, mapirajući njihov opstanak i istražujući kolektivni odnos celuloze biljaka i celuloze nastale u veštačkim uslovima (skobija). Instalacija podstiče razmišljanje o interakciji prirodnog i veštačkog okruženja, produbljujući razumevanje flore i njene ekološke uloge.

Knjiga-objekat Thymus serpyllum predstavlja rezultat eksperimentalne primene tehnike suve igle u kombinaciji sa osušenim čajem od majčine dušice. Mladi umetnik Nikola Radosavljević ovim radom rekonstruiše svoje prvo sećanje iz detinjstva, duboko ga povezujući s prirodom. Ovo delo istražuje povezanost suprotstavljenih svetova unutar ekosistema i nudi uvid u lekoviti i opasni aspekt našeg nevidljivog okruženja.

Pored navedenih produkcija, posetioci će tokom festivala imati priliku da se upuste u vizuelno putovanje kroz preostala dela domaćih i međunarodnih umetnika, koji na različite načine istražuju odnose između umetnosti, nauke i društva u savremenom kontekstu.

U saradnji sa Botaničkom baštom „Jevremovac“, publici je obezbeđen slobodan ulaz na svečano otvaranje festivala, 25. septembra, zatim tokom Noći istraživača 27. septembra, kao i na dan zatvaranja festivala, 31. oktobra. Prisustvo svim pratećim programima je takođe slobodno.

art+science festival deo je aktivnosti Centra za promociju nauke u okviru projekta EUropean Digital Deal. Projekat kojim rukovodi Ars Elektronika iz Linca, podržan je kroz Program Kreativna Evropa Evropske unije, uz učešće 13 partnera iz 11 evropskih zemalja.

Detaljan program možete pronaći na: https://artandscience.rs/program2024/

Radove ovogodišnjih umetnika možete preuzeti sa sledećeg linka.

Related post

Evropska komisija je, u saradnji sa Ars elektronikom, zvanično pokrenula pozive za nagrade S+T+ARTS i S+T+ARTS Afrika 2025. Ove nagrade...

Prijave za prestižnu Prix Ars Electronica 2025 otvorene su do 5. marta 2025. godine. Takmičenje će obuhvatiti četiri kategorije, a...

Centar za promociju nauke, zajedno sa partnerima iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, sa zadovoljstvom najavljuje i poziva...

Međunarodna konferencija i forum EMERGE 2024: Etika uspostavljanja veštačke inteligencije, održana od 11. do 13. decembra u Beogradu, okupila je...

SR