Ekotopie uodnošava nekoliko različitih radova (pametna kuća, radio-stanica i katalog mogućeg) koji pokušavaju da sintetišu naučno i umetničko znanje i vizije. Zamišljena kao prostor spekulativnog pletenja na temeljima već uočenih problema kapitalocena (masovna proizvodnja, zagađenje, nejednakost, suočavanje sa neodrživim navikama poput preterane kupovine, nebalansirane raspodele resursa, prevelike proizvodnje i eksploatacije prirode) ova ambijentalna instalacija nas otvara ka mogućim vizijama o primeni postojećih mehanizama i znanja u suočavanju sa uočenim problemima. Osmišljena kao taktilno i senzorno iskustvo, ona postaje diskurzivni prostor drugog. Balansirajući na granici prošlosti, sadašnjosti i budućnosti suočava nas sa mnoštvom pitanja, novih pogleda, postojećim znanjima i mogućnostima.
Biografije
Ekotopie je izvela grupa studentkinja Katedre novih likovnih medija AUNS, koje povezuje želja za istraživanjem ekološki orijentisanih praksi:
Marija Mitić (Vranje) bavi se društveno angažovanim radom putem prostornih instalacija i zvučne umetnosti;
Sara Mladenović (Aleksinac) trenutno je okupirana eksperimentalnim umetničkim reagovanjem na prirodne fenomene;
Una Mladenović (Niš) istražuje prostorne ambijente kroz procese mapiranja, sakupljanja i arhiviranja;
Julijana Pavlovič (Kisač) se fokusira na ilustraciju, 2D animaciju i video-umetnost; i
Mila Stojanović (Kotor) čija su interesovanja isprepletena promišljanjem doma, teksta, jezika i kartografije kroz različite medije.
Ove studentkinje, okupljene pod mentorskim i konceptualnim vođstvom više stručne saradnice Sunčice Pasuljević Kandić sa Katedra za nove likovne medije Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu, kroz saradnju i razmenu, svoje sličnosti i razlike uvezale su u jednu sinergičnu celinu.