Od sila do oblika. Onlajn serija razgovora sa umetnicima, epizoda 1: Zakoni prirode

UCLA Umetnost | Naučni centar 2021

1. februar – 27. april 2022. godine

Galerija Prat Menhetn

Izložba „Od sila do oblika“ kustoskinje Elene K. Levi obeležava inauguraciju izložbi u Galeriji Instituta Menhetn Prat, koju vodi Nik Batis. 

Levi, multimedijalna umetnica, naučnica i bivša predsednica Koledž art udruženja, centalno mesto na izložbi daje malo istraženim aspektima generisanih oblika, uključujući uloge agenata, nepredvidivih i fizičko-hemijskih sila. Umetnici pristupaju materiji kao saradniku, ukazujući na međusobnu povezanost sveta i njegovih međuzavisnosti. Izložba „Od sila do oblika“ istražuje prirodu forme u odnosu sa moćnim silama i procesima u prirodi. 

left: Christy Rupp, Moby Debris (2019) center: William Lamson, Untitled (After Badwater) (2021); right: Tauba Auerbach, Heat Current I-IV (2020); far right: Adam Brown and Robert Root-Bernstein, ReBioGeneSys 2.0 (2021). Photo by Jason Mandella Photography

Istražujući kako fizički zakoni podjednako oblikuju žive i nežive forme – ideje koje je prvi predložio D’Arsi Tompson u svojoj knjizi O rastu i obliku (1917) – izložba stavlja fokus na univerzalne principe razvoja organizma dok se upušta u tok i perturbacije koje karakterišu današnji život.

Odražavajući posvećenost Instituta Prat interdisciplinarnosti, izložba prikazuje radove 19 umetnika i dizajnera čije se prakse oslanjaju istovremeno na umetnost i nauku i artikulišu zajedničku posvećenost stvaranju održivijeg sveta. Ovi radovi razmatraju implikacije generisanja oblika kroz različite medije (od analognih do digitalnih), različitih razmera (od subatomskih do makroskopskih), i u različitim kontekstima (od prebiotičkih do ekosistema).

Kliknite ovde za obilazak virtuelne galerije

4/2: Zakoni prirode

Prvi deo Pratove izložbe „Od sila do oblika“, čine radovi umetnika koji istražuju osnovne sile prirode i ponašanje entiteta koji su često samostalno smešteni u pozadini. Umetnici u prvi plan stavljaju aktivaciju života, često konstruišući sopstvene metode. Kao kod Tompsona, oni se fokusiraju na polje preseka fizike i hemije, istražujući granice između živog i neživog, i razmatraju raspoložive izvore energije za pokretanje ove tranzicije.

UMETNICI:

  • Adam Brown i Robert Root-Bernstein istražuju prebiotički svet u svojim zajedničkim umetničkim delima. Rad ReBioGeneSis (2021) je zasnovan na Milerovom i Urijevom ključnom eksperimentu o poreklu života iz 1953.
  • Janet Echelman stvara deformisane mreže na arhitektonskom rasteru kreirajući topološke transformacije koje ukazuju na razvoj organizama.
  • Paul Thomas izmišlja načine na koje bi mogao da vizuelizuje verovatnoće položaja i brzine, koje karakterišu neizvesnost u kvantnom svetu.
  • Todd Siler vizuelizuje sile energije u svom crtežu. Rad nazvan „Mapiranje magnetnih domena fraktalnog reaktora“ iz 2006. godine primenjuje principe fraktalne geometrije na fiziku plazme.
  • Tauba Auerbach često koristi principe formiranja obrazaca. Radovi iz serije Toplotne struje (2020) služe kao misteriozni tragači kretanja nastalih usled temperaturnih razlika.
  • Meredith Tromble tumači snagu fotosinteze, stvarajući video koji kombinuje ples i crtanje nastao u maštovitom susretu sa ovom silom.

Kliknite ovde da gledate uživo: 2. aprila 2022. u 12:00 PDT 15:00 EDT

Related post

Grupa umetnika i istraživača sa Univerziteta u Talinu po drugi put dolazi u Beograd da bi nastavila rad na umetničkom...

Centar za digitalnu radoznalost Fakulteta za medije i komunikacije, u saradnji sa CultureHub-om iz Njujorka, poziva vas na trodnevni eksperimentalni...

Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i Institut za istraživanje i razvoj veštačke inteligencije Srbije organizuju Međunarodnu...

„Mislim da je jedan od naših najvećih problema u savremenom dobu to što ne možemo da definišemo te nove vrste...

EN