Umetnost i nauka u stvarnom i virtuelnom prostor

Šesto izdanje art+science programa Centra za promociju nauke, pod sloganom „Svetovi veštačke inteligencije“, održava se od 23. septembra do 23. oktobra, u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, galeriji Instituta Servantes i Naučnom klubu Centra za promociju nauke

Manifestacija art+science će tokom septembra i oktobra publici predstaviti širok dijapazon radova nastalih kroz interdisciplinarnu saradnju umetnika, naučnika i drugih aktera, koja osvetljavaju i preispituju neke od najvažnijih tema današnjice kroz prizmu veštačke inteligencije.

Nacionalna selekcija: od plesa do zagađenja Dunava

Pobednički rad nacionalne selekcije za 2021. godinu – BINEMA – dugoročni je projekat koreografa Marka Milića, kroz koji se savremeni ples proučava u naučnom kontekstu. Rad se razvija u saradnji sa naučnim mentorima iz projekta Clean Cadet, finansiranog kroz prvi program za veštačku inteligenciju Fonda za nauku, dr Jelenom Slivkom i dr Nikolom Luburićem, sa Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

Pored produkcije pobedničkog rada nacionalne AI Lab selekcije, biće predstavljeno i jedinstveno naučno-umetničko istraživanje interdisciplinarnog tima projekta Anatomija Fatberga. Kroz istraživanja i intervencije autorskog tima, koji čine umetnici i istraživači iz oblasti mašinskog učenja i zaštite životne sredine, obrađuju se i katalitički predstavljaju velika baza podataka antropogenog zagađenja Dunava i doprinosa koji svi mi, kao pojedinci, (ne)svesno činimo svojim svakodnevnim postupcima.

Svetovi veštačke inteligencije

Ovogodišnji program pod sloganom „Svetovi veštačke inteligencije“ zasnovan je na kritičkom i kreativnom sagledavanju, čitanju i tumačenju vrednosti, sistema i mogućnosti veštačke inteligencije, dok je tematski okvir kontekstualizovan u radovima umetnika koji dolaze iz Danske, Španije, Austrije, Nemačke, Belgije, Francuske, Velike Britanije i SAD.

„Najvažnija mesta za susret nauke i umetnosti su u nama samima, odnosno u tome da se otvorimo ka različitim sferama i mogućnostima, i razbijemo mnoge nevidljive barijere i predrasude koje nas zatvaraju i usmeravaju. Očigledno je koliko su različiti nauka i umetnost, ali kada se zaista uroni u njih, moguće je uvideti neverovatne paralele, bliskosti, žeđ za saznanjem i otkrićima… Metodologije su suštinski različite, rezultati takođe, ali unutrašnji motivi i porivi da se nešto novo uspostavi ili potvrdi su identični“, objašnjava Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju CPN-a i selektor art+science programa. „Naš cilj jeste u tome da obezbedimo prostor i platformu za sučeljavanje i razmene kako bi se, zapravo, stvorila originalna, autorska dela, koja u sebe unose i učitavaju pristupe, vrednosti i znanja svih uključenih strana“, navodi Lale Erić.

Galerija Instituta Servantes i prateći programi

Rad SKEENS španske umetnice Elise Kueste (Elisa Cueste) biće predstavljen već 8. septembra u Galeriji Instituta Servantes, a publika će kroz ovaj projekat moći da doživi deo onoga što ih očekuje krajem septembra, kada je najavljeno i zvanično otvaranje manifestacije art+science.

Publiku očekuje i raznovrstan prateći program koji čine edukativne radionice za predškolce, osnovce i srednjoškolce, masterklas predavanja, performansi, vođene ture. Svi navedeni programi su besplatni i otvoreni za javnost, uz praćenje i poštovanje aktuelnih epidemioloških mera.

Ars Electronica

Centar za promociju nauke i ove godine učestvuje na Ars Electronica 2021 – festivalu umetnosti, tehnologije i društva – koji će se od 8. do 12. septembra održati u virtuelnom prostoru: desetine partnerskih institucija širom sveta tokom festivala otvara vituelne vrtove sa svojim sadržajem. Sve zainteresovane očekuju brojne izložbe, predavanja, konferencije, filmovi, radionice i obilasci, sa fokusom na obim i mogućnosti delovanja za postizanje „novog digitalnog dogovora“.

O projektu Evropska laboratorija veštačke inteligencije

Ovogodišnje, šesto izdanje manifestacije art+science deo je programskih aktivnosti Centra u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Kreativna Evropa. AI Labokuplja 13 raznovrsnih institucija koje se bave vezama između umetnosti, tehnologije i društva. Pokretanjem dijaloga i iniciranjem interdisciplinarnih saradnji otvaraju se brojne teme koje generiše veštačka inteligencija i analizira budućnost zasnovanu na ovoj supertehnologiji. Projekat se ne zadržava na tehnološkim aspektima, već prevashodno uzima u obzir i tumači kulturne, filozofske, etičke, psihološke i duhovne aspekte promena koje AI nesumnjivo donosi. art+science program je istovremeno prepoznat kroz nacionalnu Strategiju pametne specijalizacije (4S), kao eksperimentalni spoj nauke i umetnosti za čije je sprovođenje i vrednovanje zadužen Centar za promociju nauke.

Više o programu videti na:

http://artandscience.rs

https://ars.electronica.art/ailab/en/

Related post

Evropska komisija je, u saradnji sa Ars elektronikom, zvanično pokrenula pozive za nagrade S+T+ARTS i S+T+ARTS Afrika 2025. Ove nagrade...

Prijave za prestižnu Prix Ars Electronica 2025 otvorene su do 5. marta 2025. godine. Takmičenje će obuhvatiti četiri kategorije, a...

Centar za promociju nauke, zajedno sa partnerima iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, sa zadovoljstvom najavljuje i poziva...

Međunarodna konferencija i forum EMERGE 2024: Etika uspostavljanja veštačke inteligencije, održana od 11. do 13. decembra u Beogradu, okupila je...

SR