Klimatska kapsula

Eksperimentalna platforma za klimatsku akciju

Klimatska kapsula je mobilna i modularna instalacija zamišljena kao intenzivno iskustvo koje kroz naučne činjenice, umetničke intervencije i multimedijalne sadržaje pruža posetiocima slojevitu perspektivu klimatskih promena.

Predstavljeni sadržaj uspostavlja prostor za dijalog naučnika, umetnika i građana na temu budućih scenarija klimatskih promena. Kroz pogled na distopičnu scenu iz 2057. godine, kreiran je narativ kojim se pokreće subjektivni doživljaj najavljene budućnosti i spremnosti da se suočimo sa posledicama klimatskih promena. Ova naučno-umetnička platforma je direktan poziv na klimatsku akciju svih građana i građanki, i podseća nas na jedinstvenost pozicije i postupanja svakog od nas.

Klimatska kapsula je zamišljena kao eksperimentalni koncept koji će se kroz reflektivnu praksu kontinuirano preispitivati, menjajući svoju formu, sadržaje i program do 2030. godine. Usmerena je na praćenje i kritičko razmatranje sprovođenja Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, kao globalnog i opšteprihvaćenog mehanizma na putu ka održivoj i jedinoj mogućoj budućnosti.

Modularna verzija Klimatske kapsule poslednji put je izložena u oktobru 2023, u Francuskoj, u Cité des Sciences et de l’Industrie, navećem naučnom centru u Evropi.

Do 2026. godine Kapsula će biti postavljena u deset zemalja Jugoistočne Evrope, u okviru projekta Climateurope2.

Autorski tim premijernog izdanja Klimatske kapsule na izložbi art+science: EkOtisak u okviru programa Evropske prestonice kulture – Novi Sad 2022:

Dobrivoje Lale Erić, CPN – koncept i uspostavljanje projekta
dr Marjana Brkić, CPN – programska i kreativna direkcija
Mirjana Utvić, CPN – kreativna direkcija, scenografija i produkcija

Prof. dr Vladimir Đurđević, Fizički fakultet Univerziteta u Beogradu – naučni koncept i recenzija
Prof. dr Milorad Vujičić i prof. dr Marko Sabovljević, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu – naučna podrška

Nenad Gajić – autor kinetičke skulpture
dr um. Marko Stojanović – kompozicija i dizajn zvuka
Monika Lang – vizuelni identitet i ilustracija
Filip Mikić – video rad
Petar Brkić – naracija
Vasja Stanković – dramaturgija
Stevan Golubović – programiranje

Posebnu zahvalnost na vremenu i dragocenim uvidima dugujemo Aleksandri Petrovski, Nikoli Zavišiću, Katarini Stekić, Ljiljani Ilić, dr Petru Lauševiću i Danijeli Vučićević.

Related post

Evropska komisija je, u saradnji sa Ars elektronikom, zvanično pokrenula pozive za nagrade S+T+ARTS i S+T+ARTS Afrika 2025. Ove nagrade...

Prijave za prestižnu Prix Ars Electronica 2025 otvorene su do 5. marta 2025. godine. Takmičenje će obuhvatiti četiri kategorije, a...

Centar za promociju nauke, zajedno sa partnerima iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, sa zadovoljstvom najavljuje i poziva...

Međunarodna konferencija i forum EMERGE 2024: Etika uspostavljanja veštačke inteligencije, održana od 11. do 13. decembra u Beogradu, okupila je...

SR